• იყენებს თანამედროვე ტექნოლოგიებს პრობლემების უფრო ეფექტურად გადაწყვეტისთვის
• სთავაზობს მასშტაბურ გადაწყვეტას ბაზარზე არსებული მოთხოვნის დასაკმაყოფილებლად,
• სთავაზობს მომხმარებელზე ორიენტირებულ დიზაინს,
• სთავაზობს გარემოსდაცვითი პრობლემების ახლებურ გადაწყვეტას.
ბიზნეს იდეა უნდა განხორციელდეს გამყოფი ხაზის მიმდებარედ 11 მუნიციპალიტეტის 94 თემში (იხ. ჩამონათვალი).
პროგრამა მოიცავს ორ ეტაპს: პრე-აქსელერაცია და ინვესტირების ეტაპი.
პრე-აქსელერაციის ეტაპი: მონაწილეები 4-6 კვირის განმავლობაში გაივლიან ტრენინგს და მიიღებენ მენტორულ დახმარებას იმისათვის, რომ საკუთარი იდეები აქციონ სრულფასოვან ბიზნესად. პრე-აქსელერაციის ეტაპის გავლის შემდეგ მეწარმეებმა უნდა შეძლონ სრულყოფილი ბიზნეს გეგმის შედგენა, რომლის განხილვაც მოხდება ინვესტირების ეტაპზე.
ინვესტირების ეტაპი: ინვესტირების ეტაპში მონაწილეობას მიიღებენ მხოლოდ ის მეწარმეები, რომლებიც წარმატებით გაივლიან პრე-აქსელერაციის ეტაპს. USAID-ის ძლიერი სოფლის პროგრამა და სტარტაპ საქართველო, დაფინანსების მიზნით, შეარჩევენ წარმატებულ ბიზნეს პროექტებს. სტარტაპ საქართველო განახორციელებს შეღავათიან გრძელვადიან ინვესტიციას კაპიტალში მონაწილეობის სახით, ხოლო USAID-ის ძლიერი სოფლის პროგრამა გასცემს საგრანტო დაფინანსებას. თითოეულ წარმატებულ განმცხადებელს მოეთხოვება ბიზნეს გეგმით გათვალისწინებული ბიუჯეტის მინიმუმ 10%-ით თანადაფინანსება. ბიუჯეტის დარჩენილ თანხას თანაბრად დააფინანსებს USAID- ის ძლიერი სოფლის პროგრამა და სტარტაპ საქართველო. მაგალითად: თუ ბიზნეს გეგმით გათვალისწინებული საერთო ბიუჯეტია 200 000 ლარი და განმცხადებლის თანამონაწილეობაა 20 000 ლარი, სტარტაპ საქართველოს ინვესტიცია შესაძლოა იყოს 90 000 ლარი, USAID-ის ძლიერი სოფლის პროგრამის გრანტი კი - 90 000 ლარი.
პრე-აქსელერაცია და ინვესტირება განხორციელდება ეტაპობრივად მუნიციპალიტეტების მიხედვით.
პრე-აქსელერაციის პროგრამა გორის, ქარელის, კასპის, ხაშურის, დუშეთისა და ყაზბეგის მუნიციპალიტეტების სამიზნე თემებში.
მონაწილოების მისაღებად გთხოვთ წარმოადგინოთ თქვენი ბიზნეს იდეა. შეავსეთ განაცხადის ფორმა. განაცხადების მიღების ბოლო ვადა- 2024 წ, 17 მაისი.
განაცხადები შეფასდება შემდეგი კრიტერიუმებით: განაცხადის ინოვაციურობა, გუნდის გამოცდილება და კვალიფიკაცია.
პრე-აქსელერაციის პროგრამა საჩხერის, ონის, ზუგდიდის, წალენჯიხის, მესტიის მუნიციპალიტეტების სამიზნე თემებში. განაცხადების მიღება იგეგმება 2024 წ. სექტემბერში.